EXAPOT Ποτιστήρι με υψηλό… IQ

EXAPOT: Ποτιστήρι με υψηλό… IQ

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού νεανικής επιχειρηματικότητας 2012-2013 μαθητές του IB του Κολλεγίου Ανατόλια ίδρυσαν την εικονική εταιρία REVOROOTION INC με αντικείμενο τη δημιουργία του προϊόντος EXAPOT. Πρόκειται για το ΕΞυπνο Αυτόματο ΠΟΤιστικό σύστημα, το οποίο ρυθμίζει τη ροή του νερού λαμβάνοντας ενδείξεις θερμοκρασίας, υγρασίας, ηλιοφάνειας και των ιδιαιτέρων χαρακτηριστικά του φυτού, εξοικονομώντας νερό και χρόνο για τον χρήστη. Η πρωτότυπη αυτή εργασία των μαθητών του IB απέσπασε Έπαινο Πράσινης Ανάπτυξης στην μαθητική έκθεση ««TRADE FAIRS 2013» και Βραβείο για τη Δυνατότητα Επιχειρηματικής Εφαρμογής στο πρόσφατο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας – ACSTAC 2013 του  Κολλεγίου Ανατόλια.